זוגיות מוצלחת – מה הם מרכיביה ואיך מגיעים אליה

מה גורם לזוגיות מסוימת להיות זוגיות מוצלחת ולאחרת להיכשל?

לאחרונה מדברים הרבה על “אינטליגנציה רגשית”, יכולתם של בני הזוג להיות מודעים להרגשותיהם, לתקשר את תחושותיהם וחוויותיהם זה עם זו, ובנוסף, לראות בהבנה ההדדית, הכבוד, התמיכה זה בזה, כחשובים ובעלי ערך ל-זוגיות מוצלחת.

פעמים רבות זוגיות טובה נלקחת כמובנת מאליה, וזו אינה מקבלת את ה”דשן” לו היא זקוקה, או הכבוד וההערכה להם היא ראויה. זה פוגע בהצלחתה של הזוגיות. מחקרים מראים שזוגות החיים ב-זוגיות מוצלחת, תוחלת חייהם גבוהה יותר מאלה שמתגרשים או חיים בזוגיות שאינה טובה להם. חייהם מן הסתם מכילים מתח רב, דכאון, חרדה, תוקפנות, בעיות גופניות כמו לחץ דם וכו’. לאחרונה ממצאים מראים שהמערכת החיסונית אף היא מושפעת לרעה בזוגיות שאינה טובה לעומת זוגיות מוצלחת.

התקשורת – בסיס לקשר טוב וזוגיות מוצלחת

מרכיב החוזר על עצמו במחקרים של ד”ר גוטמן החוקר זוגיות מוצלחת הינו מרכיב התקשורת. כאשר בני זוג יודעים לדבר אחד עם השני ובפרט במצבי קונפליקט, להקשיב זה לזה, הם יוכלו ביתר קלות לגשת לפתרון בעיות. פעמים רבות בזמן קונפליקט זוגי כל אחד נאבק להיות ה”צודק”. התקשורת נעצרת כי המוכנות להבין ולראות את הצד השני מצטמצמת. שני בני הזוג נמצאים משני צדי המתרס.

שנינו ביחד אך כל אחד גם לחוד

יכולת בני הזוג לקבל את השונות ביניהם, לא לשפוט את השונות הזו, הוא מרכיב חיוני בזוגיות מוצלחת. להיות טולרנטי לחסרונות הצד השני.פחות לעמול על “לשנות את בן הזוג” . בני הזוג בקלות מבקרים אחד את השני אם השני חושב אחרת, רוצה אחרת. במקום בו יש ביקורת וחוסר מרוצות לרוב אין פרגון. מרכיב הקבלה והפרגון שמתבטא ביכולת לתת מחמאות ולא הערות, גם הוא מרכיב של זוגיות מוצלחת. במקום בו יש ביקורת תצמח התגוננות: תקיפה או הסתגרות. ד”ר גוטמן אומר שבזוגיות מוצלחת היחס בין פרגון לביקורת צריך להיות 5:1.

שמש לי חבר – חשיבות החברות בין בני הזוג

מרכיב חשוב של מרוצות בזוגיות קשור לאיכות החברות בין בני הזוג. חברות המאפשרת הישענות זה על זה, התעניינות שוטפת, הנאה מלהיות ביחד, ביטוי יומיומי של ההנאה מהקירבה הזו. בחברות בני הזוג תומכים ברצונות של השני, בתקוות שלו, נהנים מהצלחות השני, גם אם הן לעתים דורשות ויתור של צד אחד.

עקרון חשוב נוסף של זוגיות מוצלחת הוא ההתעניינות המתמדת בחיים של בן הזוג. רצון אמתי לדעת אותו-אותה, את אשר עובר עליו-עליה.

זוגיות היא כמו פרח הזקוק למים

בני זוג המשמרים זוגיות מוצלחת חושבים כל יום מחדש “מה עשיתי היום למען הזוגיות שלנו?” מחווה של אכפתיות קטנה היא חשובה. אכפתיות המתבטאת בליטוף של הפנים, שליחת sms של “חושב עליך”, להביא קפה למיטה בבוקר, מפגש בחיוך ,כשנפגשים בבית אחרי יום עבודה… עזרה של הגשת יד. לכל אלה ערך עצום. ישנם זמנים במשך היום שהיחס ההדדי והחם שמופגן בהם עושים הבדל עצום: כשקמים בבקר, כשעוזבים לעבודה, כשחוזרים מהעבודה וכשהולכים לישון. ההתייחסות, ההקשבה וההתעניינות הם מרכיבים חשובים בזמנים הללו.

חשוב שבני זוג יאפשרו לבן זוגם להיות גורם משפיע עבורם במעשיהם, שיקול דעתם, החלטותיהם. הדבר מעיד על נכונות לקחת האחד את השני בחשבון. לא לפעול בהכרח מתוך “העצמי” בלבד. זוגות התקועים במאבקי כוח חיים את התחושה שאם אתחשב בשני ואקבל את דעתו, זה יהיה על חשבוני. אאבד משהו בוויתור הזה.

אמפטיה – מרכיב חשוב בזוגיות טובה

היכולת האמפטית, להיות מסוגלים לשים את עצמנו בנעליים של בן הזוג ולהבין את נקודת מבטו הוא מרכיב חשוב של זוגיות מוצלחת. אם ניתן ערך לנקודת המבט והחוויה של השני, כמו לנקודת המבט שלנו, המרחב הזוגי ירגיש בטוח ונינוח. מאותו מקום שמכבד את נקודת המבט של בן הזוג תגיע יכולת ההתפשרות. הפשרה מגיעה כאשר בני הזוג פתוחים לרצונות והדעות האחד של השני. במקום זה יוצרים מו”מ לפתרון בעיות.

אספקט אחרון לרשימה זו של מרכיבי זוגיות מוצלחת הוא מרכיב של מטרות משותפות ומשמעות משותפת לחיים הזוגיים. לזוגיות יש מעלה רוחנית של יצירת חיים פנימיים עמוקים ביחד, יצירת תרבות משותפת כזוג- משפחה. ככל שבני הזוג חשים משמעות משותפת לחייהם, כך מערכת היחסים תהיה מתגמלת, מספקת ושמחה.

Call Now Button
Open chat
דילוג לתוכן