טיפול זוגי – מציל יחסים

מניסיוני כמטפלת זוגית אני לומדת שלוקח זמן לבני זוג להבשיל לרעיון של טיפול זוגי. יש מי מבני הזוג החושבים שהגעה לטיפול זוגי מעידה על כך שהם זקוקים לעזרה חיצונית ולא יכולים לפתור את בעיותיהם בכוחות עצמם. זו מעין הודאה בכישלון. עבור זוגות רבים ההכרה בכך שאהבתם הידרדרה לתוך מבוך של קונפליקטים ומריבות היא קשה להם ומאכזבת, וכך הם מתעלמים, סופגים, מאמינים שזו תקופה שתחלוף, עד שקשיים רבים שאינם מדוברים או
שלא באים לכדי פתרון מתרבים ומרחיקים את בני הזוג אחד מהשני. לעתים השניים הופכים לשני זרים החיים במקביל זה מזו.

זוגיות מאתגרת מעצם היותם של בני זוג שונים זה מזו. לא קל לשמר לאורך השנים סקרנות, חיוניות, תשוקה, הבנה הדדית של הצרכים הזוגיים המשתנים לאורך החיים. כמו כן לשמר את האיזון בין ה”ביחד” והמופרדות של כל אחד מהשני. כשנתקשה להכיל את הרגשות השליליים המעיקים נשליך אותם על בן/בת זוגנו ונראה בשני המקור לצרות.

משבר זוגי- מה עושים?

אני רואה בטיפול זוגי הזדמנות לצמיחה מתוך הקונפליקט, הזדמנות להתפתחות להיות אנשים טובים יותר ובוגרים יותר החיים שלא בהכרח את התגובתיות אלא את המודעות ההדדית שמאפשרת שחרור לחיות מלאה.

מה בפועל ניתן לעשות בעת משבר זוגי?

משבר זוגי מתמשך הוא קריאה לבני זוג לעצור ולעשות מעין “בדק בית” באמצעות טיפול זוגי. כל תסכול הוא הזמנה – להבין, לייצר תובנות כלפי עצמנו ובני זוגנו, להעמיק את היכולת האמפטית שלנו, לבחון מהם הצרכים שאינם מקבלים מענה וכיצד נלמד להקשיב
לאותם צרכים שאינם תמיד ברורים ומדוברים ולהיענות להם.

טיפול זוגי מאפשר להבין את הדינמיקה הזוגית ומקורותיה, איזה “ריקוד” זוגי שני בני הזוג מייצרים? כששניים מגיבים זה לזו בעוצמה, על אלו פצעים הם לוחצים האחד לשני?
ד”ר וויין דייר כותב: ” כשאתה משנה את הצורה שבה אתה מסתכל על דברים- הדברים שאתה מסתכל עליהם משתנים “.

מה הקשר בין זוגיות וביטחון?

אני אומרת לבני זוג שמדד עליו צריכים להסתכל הוא מדד הביטחון בקשר. השניים לא יכולים להיות כנים, חופשיים, אמיתיים כאשר הקשר הזוגי לא מייצר תחושה של ביטחון הדדי. במצב כזה ההגנתיות מתעצמת. שני בני הזוג שמים שכפ”ץ להגנה מפני הפגיעות ההדדיות. בני הזוג מתחילים להתנהג את תחושותיהם מבלי לדבר את תסכוליהם בציפייה שהשני יבין, מה שלא ממש קורה. איש לא יכול לקרוא את המצח של האחר ולהבין בבירור את תחושות התסכול. במצב זה חוסר האונים ותחושת התקיעות יתגברו ולתוך
המרחב הזוגי ייזרקו צעקות, הטחות, שתיקות, עלבונות, ובקלות כל אחד יאשים את האחר במצב, מבלי להסתכל בכנות על החלק האישי שתורם למשבר.
בימינו ישנם הרבה דרכים למלט עצמנו מתחושות בדידות, כאב, חוסר אונים. בני זוג בורחים לבגידות, התמכרויות שונות, אכילת יתר, שהיא אכילה רגשית בעיקרה, בורחים לאינטרנט, לרשתות חברתיות, לספורט קומפולסיבי, לעבודה ללא גבולות וכדומה.

טיפול זוגי מציל יחסים | ליאורה גרינהאוס

טיפול זוגי יאפשר הבנה של המשבר, מודעות, ריפוי, התחדשות. ההכרה ההדדית את עצמנו ובני זוגנו, ההכלה האחד את השני והבנת האופן שבו אנו מכאיבים לבני זוגנו מאפשרת לקיחת אחריות. אנו הלוא רק יכולים לשלוט על ההתנהגות שלנו ולא על התנהגות השני.
בהדרגה תצמח תקשורת זוגית חדשה. הדיאלוג הזוגי ייעשה פתוח ובהדרגה בטוח.
טיפול זוגי רואה בקונפליקט הזוגי הזדמנות לרכוש את כל מה שמערכת היחסים זקוקה לו כדי להירפא ולצמוח יחדיו לזוגיות מודעת. בני הזוג רוכשים מיומנויות תקשורת, דרכי התמודדות
יעילות לטפל בקשיים ובתסכולים.

יחסים הם מהות קיומנו. יש ליחסים הזוגיים ואיכותם השפעה עצומה על רווחתנו הרגשית והפיזית. במצבים בהם אנחנו מאבדים את התחושה של ” לחוש מורגש ומובן” על ידי השני, יש דרכים להשיבם באמצעות טיפול זוגי.

Call Now Button
Open chat
דילוג לתוכן