כמה עולה טיפול זוגי?

מחירי טיפול זוגי

אני נשאלת רבות שתי שאלות קבועות כבר בשיחת הטלפון הראשונה: “מה המחיר של טיפול זוגי?” ו-“כמה זמן להערכתך נצטרך להיות בטיפול זוגי”? מאמר זה יתייחס לשאלות הללו.

מה עשוי לקבוע את אורך הטיפול הזוגי?

זוגות שונים מאד בסוגיות המביאות אותם לטיפול זוגי. יש זוגות המגיעים במשבר חריף כמו למשל בעקבות בגידה שהתגלתה. יש זוגות שהקונפליקטים ביניהם ארוכי שנים והם מעולם לא טיפלו בהם. יש זוגות הבאים לטיפול זוגי עם סוגיה ממוקדת, יש זוגות מאד תגובתיים שלבנות עימם את היכולת לשבת בחדר הטיפולים מבלי שיריבו ויתקוטטו בו כמו שהם עושים בביתם – לוקח זמן. לפיכך השאלה הראשונה של כמה זמן יארך הטיפול הזוגי היא שאלה קשה להשבה מיידית.

בעבודתי אני מדגישה לזוגות בטיפולי שאני שמה דגש על העבודה שהם עושים בין לבין הפגישות שלנו. טיפול זוגי הוא דומה במובן זה לחדר כושר – בני הזוג עובדים על “השרירים היותר מנוונים” – אלה שאם הם ידעו להפעילם בזוגיות, ההגעה לטיפול זוגי הייתה מיותרת.

טיפול זוגי צריך לעזור לשני בני הזוג לצאת מ “אזור הנוחות” שלהם ולעשות את מה שהם מתקשים לעשותו. לעתים כבני אדם, אנו מעדיפים את המוכר, גם אם המוכר מכאיב – כי השינוי לעתים לא ידוע ומפחיד. את מה שבני זוג מבינים יותר בטיפול אודותיהם, הם יצטרכו לנסות ליישם בחייהם היומיומיים. זוהי מהות העבודה בטיפול זוגי וזה מה שגורם לטיפול זוגי לנוע קדימה למקום זוגי טוב יותר. דבר זה ממש מכתיב לרוב את אורך הטיפול הזוגי. בעבודה מאומצת שיש בה יישום בבית, הטיפול הזוגי בהחלט יכול להתקצר ולמצות את עצמו. עם זאת אותם הזוגות שבאים לטיפול זוגי  ומצפים שהמטפל יגרום לשינוי- יתאכזבו. ההתקדמות תלויה בהם גם אם הם בחרו את המטפל הזוגי הטוב ביותר.

אני משתדלת לא להשאיר זוגות בטיפול זוגי לטווחי זמן ארוכים מעבר לנדרש שכן איני רוצה שהזוגות יבנו תלות בטיפול הזוגי. אני מעדיפה שיעשו שימוש בכלים שקיבלו בטיפול הזוגי שאותם הכניסו לארגז הכלים שלהם. מתוך התובנות שבנו בטיפול וההתאמנות ביישומן תוך כדי הטיפול – ייצאו לדרך חדשה.

כמה עולה טיפול זוגי?

באשר לטווח המחירים – אלו תלויים בבכירותו של המטפל וניסיונו הקליני. האם המטפל הזוגי הוא קלינאי שלמד לפחות תואר שני קליני? יש כיום הרבה אנשי מקצוע שהם מאמנים זוגיים למשל, שאינם קלינאים שרכשו תארים בפסיכולוגיה או עבודה סוציאלית קלינית. הללו לרוב לוקחים מחירים נמוכים יותר שכן השכלתם שונה. גם איש מקצוע שהוא בוגר תארים קליניים אך מתחיל בניסיונו, ייקח מחירים שונים ממי שעובד שנים רבות והוא בכיר בניסיונו. אני מקבלת לאורך השנים לטיפול הרבה זוגות שחוזרים שוב לטיפול זוגי מאחר והתאכזבו מכישוריהם של יועצים למיניהם שבדיעבד הם חשו שלא ממש עזרו להם וזמנם “בוזבז”. לכן אל תתפתו למחירים זולים שכן הזול עלול לצאת יקר לטווח ארוך.

ישנן מלכתחילה שיטות טיפול יותר דינמיות שהן במהותן יותר ארוכות טווח.

כיצד טיפול זוגי בשיטת אימגו עונה לרצון הזוגות שהטיפול הזוגי לא יתארך לטיפול ארוך טווח שלעתים מיותר?

טיפול זוגי בשיטת אימגו, הוא טיפול התייחסותי במקורו. בטיפול זה ה”קליינט” הוא הקשר הזוגי . היחסים הם המרכז: היחסים של כל אחד מבני הזוג עם עצמו; תגובותיו כלפי השני וההשלכה של כך על היחסים עם בן/בת הזוג. מה מייצרים שני בני הזוג במרחב שביניהם?  הטיפול עוזר לכל אחד מבני הזוג להעמיק את התובנות כלפי עצמו, הרגשות שמנהלים אותו, ושורשי ההתנהלות הזו. כל זאת בעזרת הקשבה הדדית מאד שונה בטיפול זוגי מסוג זה, הקשבה בדיאלוגים ייחודיים לשיטת האימגו.  

מה תפקידו של מטפל אימגו בטיפול הזוגי?  

תפקידו של מטפל אימגו לטפח במרחב הזוגי את תחושת הביטחון שתביא בהדרגה לחיבור בין בני הזוג ותאפשר את הצמיחה והריפוי לכל אחד מהם. לפתח” בסיס בטוח” בקשר הזוגי שכן תחושת הביטחון בזוגיות אינה דבר מובן מאליו מעצם זה ששניים בחרו לחיות ביחד. תחושת הביטחון תעמיק את האינטראקציה הרגשית הפתוחה בין השניים. המטפל הוא מעין “מאמן” העוזר לבני הזוג לצקת אינטימיות חדשה של התכווננות אמפתית, הבנה הדדית עמוקה, וזאת כאמור באמצעות כלי דיאלוג ייחודיים. התובנות הנבנות באמצעות הדיאלוגים עוצרות במהלכן את האוטומציה להגיב ולענות מתוך התגוננות.

טיפול זוגי זה רואה בקונפליקט הזוגי הזדמנות לרכוש את כל מה שמערכת היחסים זקוקה לו כדי להירפא ולצמוח לזוגיות מודעת ובריאה. אבני היסוד של הדיאלוג הזוגי שיתפתח באמצעות שיטה זו יהיו ההכלה, ההבנה והאמפטיה.

עוד על טיפול זוגי בשיטת אימגו.

 

ליאורה גרינהאוס מטפלת זוגית בכירה ומחברת הספר: מסע זוגי מרומנטיקה לאינטימיות.

Call Now Button
Open chat
דילוג לתוכן