טיפול זוגי בשיטת אימגו לזוגות חד מיניים

זוגות חד מיניים עדיין מתמודדים במאה ה-21 עם חברה סביבם אשר לא תמיד מגלה פתיחות וקבלה לבחירתם זו. אם זה במסגרת עבודתם, בהתמודדות מול מוסדות ביורוקרטיים ודתיים, ולחצים הבאים מסביבת המשפחה וחברים. הכרה או אי הכרה בבחירה זוגית זו יכולה להעיב על הקשר הזוגי.

האם טיפול בזוגות חד מיניים שונה מטיפול זוגי אחר?

כמטפלת זוגית ותיקה אני נשאלת לא אחת האם הטיפול בזוגות חד מיניים שונה מטיפול בזוגות הטרוסקסואליים. כל טיפול זוגי מטרתו המרכזית היא לעזור לשניים להפוך זוגיות תגובתית לזוגיות מודעת. הטיפול מאפשר לכל אחד מבני הזוג להבין את עצמו, הרגשות שמנהלים אותו ואיך הם באים לידי ביטוי בקשר הזוגי. מה מייצרים שני בני הזוג במרחב שביניהם. זאת בכדי לייצר שינוי. הטיפול בזוגות חד מיניים אינו שונה מטיפול בזוגות הטרוסקסואליים, אך הסוגיות יכולות להיות אחרות.

סוגיות הטיפול הזוגי בזוגות חד מיניים:

מספר נושאים יותר ספציפיים לזוגות הללו הם כדלקמן:
תהליך ה”יציאה מהארון” של כל אחד מבני הזוג יכול להיות שונה, התפתח בזמנים שונים בחייהם של כל אחד מבני הזוג. תהליך זה יכול היה לעבור בקלות יחסית ולעתים מלווה בקונפליקטים ורגשות עוצמתיים של אשמה, ביוש, הסתרה וחשש.

ההתנסויות המיניות לשם גיבוש הזהות המינית יכלו להיות חיוביות ומועילות אך חלקם עברו חוויות מלאי התחבטויות, טראומות, התנסויות עם המין השני, חוויות מין בהסתרה -עד להתגבשותם. השלמות לגבי זהותם המינית יכולה להיות שונה כאמור בין בני הזוג. יש לעתים שההתגבשות עדיין תהליכית ואינה סגורה. יש כאלה שזהותם המינית דואלית. נושאים אלה מהווים לעתים מקור להסתרה ושמירה של “סוד”, גם בזוגיות עצמה.

כל אחד מבני הזוג גדל בבית שונה עם הורים, או דמויות נוספות שגידלו אותם, שיצרו תרבות משפחתית בעלת כללים להתנהלות חברתית, שבאו לידי ביטוי במסרים של  “מותר ואסור” אותם הפנימו בני הבית. כיצד כל אחד מבני הזוג אימץ את תפיסות וערכי משפחתו, האם תרבות הבית הייתה פתוחה, ליברלית, נוקשה? מה הייתה תפיסת עולמם כלפי זוגיות ודרך התנהלותה בבית בו גדלו – כל אלה הם בעלי השפעה על הזרימה של הבית עם מה שמוגדר כ”אחר” או “שונה”. משפחות שאופיינו בנוקשות, דרשנות, ביקורתיות למשל, יצרו ציפיות ברורות ונוקשות מילדיהם. לא אחת טיפלתי בזוגות חד מיניים ביחוד הומוסקסואלים שאבותיהם אופיינו בנוקשות חשיבתית ורגשית, אשר כעסו והתרחקו מבניהם על בחירתם החד מינית. לעתים במצבים יותר קיצוניים נוצר נתק של הורה מבנו ולו לזמן מה – עד השלמה. אני אף טיפלתי במשפחות אשר הגיעו לטיפול וביקשו ממני “לשנות” את נטייתם המינית של ילדיהם בכדי ל”החזירם למוטב”. הטיפול המשפחתי כלל עבודה עם ההורים לקבל את מציאות הבחירה של ילדיהם, להבין את חששותיהם ופחדיהם- עד להשלמה וקבלה.

שתי משפחות המוצא של בני זוג חד מיניים יכולות להיות במקום שונה לגבי קבלתם את הקשר החד מיני. המשפחות יכולות להיות שונות בקבלתם את הקיים וברמת הפתיחות וההשלמה. פערים אלו מהווים מקור למתח ואכזבה המחלחלים בהשפעתם על הזוגיות.

השונות וקבלת השונה אינו ייחודי אגב לזוגות חד מיניים. ככלל השונות מייצרת בבני אדם חרדה. “מה שאחר וזר שאיני מיטיב להכירו, אני מתנגד לו ושואף לשנותו כדרך לאזן את החרדה”.

עבדתי רבות עם משפחות מוצא שלא קיבלו את בחירות ילדיהם הזוגיות, ללא קשר לחד מיניות או הטרוסקסואליות.

סוגיות נוספות הייחודיות לזוגות חד מיניים בטיפול זוגי הינן:

שאלת הבלעדיות והמחויבות לקשר. דילמה זו מהווה לעתים קונפליקט לא פתור כאשר אחד מבני הזוג רוצה יחסים פתוחים ומגוונים בעוד האחר שואף לסגירת הקשר ובלעדיותו.

סוגיות הבאת ילדים לעולם בקשר החד מיני היא שונה במובן ההחלטה באיזו דרך יובאו הילדים לעולם? אימוץ, פונדקאות, מי יהיה תורם הזרע? טיפלתי במקרה של בני זוג הומוסקסואליים אשר התגרשו והגירושין היו מלווים במאבקים קשים לגבי המשמורת. אחד מבני הזוג טרם אימץ את ילדם בעוד השני היה האב הביולוגי אשר נלחם על אבהות בלעדית של הילד בעקבות הגירושין.

גם בנות זוג ביחסים לסביים נקראות להחלטה מי מהן תיכנס להריון ותישא ברחמה את העובר, וכיצד תכבדנה את האימהות המשותפת והשוויונית ביניהן?

סוגיות של קבלה עצמית באוכלוסייה זו יכולה להיות ספציפית לאוכלוסייה זו אם כי זוהי סוגיה העולה בזוגות הטרוסקסואלים. אני מטפלת בהרבה זוגות אשר משפחותיהן אינן תומכות בזוגיות ואינן מקבלות את בני הזוג של ילדיהם מסיבות שונות.

איזה טיפול זוגי מומלץ?

על סוגיות אלה יש לקיים דיאלוג בטיפול הזוגי, דיאלוג המתנהל בפתיחות וסבלנות, אשר קיומו מאפשר בניית ביטחון בקשר אשר ירגיע את המרחב הזוגי שביניהם.

טיפול זוגי בשיטת האימגו בונה תשתית של ביטחון להעלות בכנות את הדילמות, ככה שבני הזוג בונים תוך כדי הקשבה והכלה את החיבור העמוק ביניהם, המכבד בו זמנית את השוני.

כאשר קשר זוגי מייצר תחושת ביטחון ושייכות, איכות הקשר מהווה מקור לריפוי. טיפול זוגי בשיטת האימגו עובד בצורה ייחודיות על החיבור הזוגי ובו זמנית על המופרדות והשוני. טיפול זה מחזק את מודעות בני הזוג להשפעה ההדדית שיש להם זה על זה וכוחה המיטיב.
(עוד על טיפול זוגי בשיטת האימגו)

" אומץ זה מה שנדרש כדי לעמוד ולדבר, ואומץ זה מה שנדרש כדי לשבת ולהקשיב."

ווינסטון צ'רצ'יל

 

ליאורה גרינהאוס מטפלת זוגית בכירה ומחברת הספר: מסע זוגי מרומנטיקה לאינטימיות.

Call Now Button
Open chat
דילוג לתוכן